^На початок

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Завдання ліцею навчити жити!

Виховання вирішує долю людини!

Ми творимо Людину!

Освіта скарб, ми ключ до нього!

Навчаємо розумом, виховуємо серцем!

Адаптація учнів:

1) Заохочуйте позитивну взаємодію між учнями.
2) Сприяйте створенню демократичного, комфортного середовища в колективі.
3) Власним прикладом демонструйте взаєморозуміння, взаємну підтримку в будь – якій ситуації.
4) Прислухайтеся до думки кожного учня, дайте їм зрозуміти, що ви їх поважаєте і цінуєте, аби вони могли усвідомити свою значимість для життя всієї групи.
5) Застосовуйте методи виховної роботи, які виховують людяність, духовність, здатність співпереживати.
6) Організовуйте цікаве дозвілля.
7) Залучайте дітей до участі в художній самодіяльності.
8) Давайте доручення ізольованим від групи, бажано в парі з активними учнями.
9) Створюйте ситуацію успіху для малоактивних учнів.
10) Мотивуйте дітей бути прикладом для всього навчального закладу (приклади з попередніх років).


Конфлікти під час уроку. Рекомендації психолога.

   1. Ваші нерви, спокій і здоров'я у ваших руках, тому бережіть їх і не витрачайте на непотрібні одномоментні суперечки і з'ясування відносин з учнями, що виникають протягом уроку - це зазвичай призводить лише до затяжного конфлікту і зриву уроку. Краще відкладіть їх на післяурочний час, коли можна буде з'ясувати причину поведінки і спокійно обговорити ситуацію. Якщо ви відчуваєте, що не впораєтеся поодинці, то зверніться за допомогою або до психолога, або до людини, яку даний учень більше всіх поважає.
   2. Під час обговорення не вказуйте на вчинені підлітком проступки і помилки, не вимагайте їх миттєвого виправлення і не домагайтеся від нього визнання провини, а краще візьміть ініціативу на себе, поясніть, як краще слід було вчинити в такій ситуації і чому. Надайте йому можливу модель поведінки і дайте час обміркувати. Поверніться до цієї розмови через деякий час, ще раз обговоріть і вислухайте його думку. Важливо, щоб підліток сам прийняв рішення про те, як вчинити наступного разу при виникненні такої ситуації.
   3. Якщо ситуація виникла повторно, і підліток повівся на підставі прийнятої ним нової адекватної моделі поведінки, то обов'язково похваліть його, і ще раз покажіть всі плюси такої поведінки, і хваліть щораз, доки він не прийме цю модель як єдино можливу в даній ситуації. Якщо ситуація повторилася, а підліток продовжує діяти неадекватно, то не слід відразу ж нагадувати йому про те, що він порушив слово, особливо в присутності оточуючих, а повторити обговорення ситуації і причин, що заважають вчинити по-новому. Логічне обгрунтування вигоди бажаної поведінки - найсильніше переконання для підлітка.
Це довгий процес, що вимагає багато терпіння і сил, а найголовніше бажання дійсно допомогти дитині змінитися, а не тільки позбутися від факторів, що заважають проведенню уроку і збереженню дисципліни.

Агресивність.
   4. Прояви агресивності зазвичай бувають двох типів: фізична - бійка, насильство і т.д; вербальна - нецензурні вирази, крик, погрози. Обидва цих типу агресивності у підлітків - це наслідок поганого самоконтролю, неврівноваженості нервової системи і постійного внутрішнього конфлікту: можу і повинен, треба і хочу - носять часто захисний характер. Підліток в душі дуже боїться, що його не люблять, що його не приймають таким, яким він є, хоча на ділі зазвичай показує, що йому абсолютно все одно, що про нього думають інші. Тому при спілкуванні з такими підлітками бажано не «переходити на особистості», тобто зауваження, вказівки на неправильну поведінку повинно носити безособовий характер. До будь-яких питань і проблем підлітка бажано проявляти більше дійсно щирого розуміння і прийняття. Чим більше його розуміти і заохочувати, тим спокійнішими будуть його реакції. Залякування ж підлітка, погрози, звинувачення, нехай навіть у м'якій формі на допустимому рівні, приведуть лише до посилення захисної агресії у такого підлітка.
Лише Ваше нескінченне терпіння і заохочення хоча б того трохи позитивного, що проявляється такою дитиною, дозволять в результаті знизити рівень агресивності.

Навчальний процес.
   5. У випадках неправильної відповіді на поставлене запитання, не порівнюйте з успішними відповідями однолітків, краще зверніть увагу на можливість виправлення помилки або поганої оцінки. У випадках же будь-якої правильної, або близької до правильної відповіді заохочувати такого підлітка увагою і похвалою при всьому класі. Важливо дати зрозуміти «важкому» підліткові, що він не гірше за інших, що він має право на помилку.
   6. Як правило, у таких дітей, існують деякі об'єктивні причини для низької успішності: слабкі інтелектуальні здібності, низька усвідомленість власних дій, відсутність мотивації досягнення. Тому не треба чекати від нього відразу і багато успіхів після першої похвали і визнання його заслуг, а варто дарувати йому успішні ситуації і підтримувати його до тих пір, поки в ньому не з'явиться впевненість у власних силах і здібностях. Тільки тоді у нього дійсно може з'явитися інтерес і бажання вчитися.

Загальні поради:
   7. Ставтеся до всіх труднощів і несподіванок при спілкуванні з підлітком із почуттям гумору і використовуйте його для згладжування гострих кутів і конфліктів.
   8. Не вимагайте від дитини того, що не в змозі виконати навіть ви самі: бути завжди стриманим, говорити тільки правду, ніколи не робити помилок і т.д. Кожен раз, висуваючи вимогу до дитини, замислюйтесь про те, чи можливо це здійснити.
   9. Особистий приклад або ілюстрація з особистого життєвого досвіду завжди діє краще, ніж будь-яка мораль.
   10. Будьте самими собою при спілкуванні з підлітком, говоріть те, що ви дійсно думаєте і відчуваєте (в розумних межах), щирість і природність - кращі помічники в налагодженні добрих взаємин з будь-якою, навіть дуже складною людиною.
Звичайно ж, у кожного педагога існують свої способи і прийоми для роботи в «нестандартних» умовах, але було б дуже добре, якби Ви скористалися і цими рекомендаціями.

Успіхів у Вашій нелегкій, але прекрасній діяльності !!!